Chopin i Dvořák na zamknięcie Festiwalu | Wszystkie Strony Świata

Chopin i Dvořák na zamknięcie Festiwalu

10 | 11 | 2019

06 © Jan Wachowski

Jubileuszowa edycja Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata dobiega końca. W koncercie wieńczącym tegoroczne wydarzenie usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina i Antonina Dvořáka w wykonaniu  ORKIESTRY KAMERALNEJ ENSEMBLE FRÉDÉRIC, pod kierunkiem ADAMA KLOCKA.

„Orkiestra kameralna jest jak mały, zwinny, sportowy samochodzik ma możliwości, żeby dojść do stopnia perfekcji, który nie zawsze możliwy jest w dużym składzie symfonicznym” — podkreśla Adam Klocek, Dyrektor Artystyczny Festiwalu i równocześnie Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Kaliskiej, spośród której zostali wyłonieni muzycy właśnie do Ensemble Frédéric.

Ensemble Frédéric ideowo związany jest z Antoninem, gdzie w pałacu Radziwiłłów występował Fryderyk Chopin. Co ciekawe, w czasie dwóch pobytów w latach 1827 i 1829 ten wybitny artysta nie tylko sam grał i tworzył, lecz także udzielał lekcji młodziutkiej wówczas księżniczce Wandzie Radziwiłłównie.

Orkiestra wykona Koncert fortepianowy nr 1 e-moll Chopina z 1830 roku. Prawykonanie dzieła zachwyciło publiczność, a Robert Schumann napisał wówczas o polskim kompozytorze: „Panowie, czapki z głów, oto geniusz”. Usłyszymy również Serenadę E-dur Antonína Dvořáka, którego późnoromantyczna twórczość ukształtowana jest przez tradycję beethovenowską, wpływ Liszta i Wagnera oraz muzykę ludową krajów słowiańskich i folklor amerykański.

Solista w tym koncercie — JAN WACHOWSKI — jest studentem fortepianu i kompozycji na UMFC. Koncertował już w kraju i zagranicą, jest m.in. laureatem głównych nagród Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Pietro Argento 2018 (Baria), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2018 (Warszawa), Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego 2017 (Szczecin).

Na koncert zamykający Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata zapraszamy 11 listopada o godz. 19:00 do Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego (al. Królewska 19).

Sprzedaż biletów i karnetów w POK „Dom Chemika”. Bilety będzie można również kupić przed każdym koncertem w miejscu jego odbywania się. Więcej informacji w zakładce BILETY.

Harmonogram wydarzeń jest dostępny w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 7–11 listopada 2019 roku. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.