PUŁAWSKI FESTIWAL MUZYCZNY WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA — MUZYKA POLSKICH ATEN

© Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata, fot. Krzysztof WojcikWszystkie Strony Świata to muzyczne święto Puław. Wznosimy muzyczne mosty między muzyką poważną, jazzową i tradycyjną. Podobnie jak w latach ubiegłych spoglądamy także w stronę sceny muzyki najnowszej. Zestawiamy wybitne dzieła przeszłości z nowatorskimi interpretacjami i aktualnymi trendami, przekraczamy granice — geograficzne i gatunkowe — udowadniając, że muzyka nie musi się ograniczać tylko do właściwego sobie odbiorcy, że warto sięgać po to, co dotychczas nieznane. Wierzymy, że każdy meloman, gość dużych sal koncertowych, może się zachwycić także klubowym koncertem i eksperymentalnymi projektami muzycznymi.

Puławy, oraz Pałac Książąt Czartoryskich, to historyczny ośrodek kultury oświeceniowej. Na przełomie XVIII i XIX wieku miasto stało się dominującym ośrodkiem narodowej kultury, w którym kwitła literatura, sztuka, muzyka i teatr. W XIX wieku było określane mianem „polskich Aten”. Obecnie Puławy to miasto o jednym z najwyższych w Polsce współczynniku osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie jest kładziony nacisk na kształcenie w naukach ścisłych i technicznych. Festiwal Wszystkie Strony Świata jest pomyślany jako wydarzenie mające służyć odbudowywaniu tradycji humanistycznej i kulturalnej tego ośrodka.

W poprzednich edycjach w Puławach gościli m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Orkiestra Warsaw Camerata, Młoda Polska Filharmonia, Kameraliści NOSPR w Katowicach, Promodern — sekstet wokalny, String.Lab, Kwartet Borodina, Balanescu Quartet, Bester Quartet, Lasoń Ensemble, Misha Alperin, Magdalena Bojanowicz, Dudu Carmel, Łukasz Długosz, Eyal Ein-Habar, Janusza Grzywacz, Eugen Indjic, Maja Kleszcz, Adam Klocek, Karol Kozłowski, Gaba Kulka, Aleksandra Kuls, Krzysztof Lasoń, Grégoire Maret, Marcin Masecki, Yigal Meltzer, Jan Mraček, Leticia Muñoz Moreno, Włodek Pawlik, Rykarda Parasol, Ewa Pobłocka, Natalia Przybysz, Edicson Ruiz, Emanuel Salvador, Adam Strug, Sonig Tchakerian, Mamiko Ueyama, Dimitry Vassiliev, Rafał Zambrzycki-Payne oraz zespoły: Adam Bałdych Imaginary Quartet, Alte Zachen, Anna Serafińska Groove Machine, Cosovel, Horny Trees, Kapela Maliszów, Laboratorium, Laboratorium Pieśni, Latające Pięści, Levity, Ludojad, Madvision, Profesjonalizm, Ralph Kaminski & My Best Band In The World, Saagara, Slalom, Swiernalis, The Feral Trees, The Toobes, Trzy Dni Później, Ultra, Vołosi.

Ważnym elementem programu są prawykonania. W poprzednich edycjach puławskiego Festiwalu swoje prawykonania miały kompozycje Włodka Pawlika (II koncert fortepianowy, 2013), Janusza Grzywacza (Koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i elektronikę, 2014), Marcina Partyki (Utwór na orkiestrę symfoniczną i sekstet wokalny ‘Z każdą chwilą i stałością’, 2015) i Nikolet Burzyńskiej (‚Migot’ na orkiestrę kameralną, 2016).

W programie tegorocznego festiwalu (poza repertuarem własnym zespołów) znajdą się dzieła: Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego, Felixa Kubina, Modesta Musorgskiego, Steve’a Reicha, Georga Philippa Telemanna, Franka Zappy. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Młoda Polska Filharmonia oraz altowiolista Roman Spitzer, męski zespół wokalny Kairos (muzyka sakralna i tradycyjna — europejska, gruzińska, ormiańska, grecka, hebrajska), zespół Odpoczno (muzyka tradycyjna), Wójciński/Szmańda Quartet (muzyka jazzowa, improwizowana), duet Pękala/Kordelasińska/Pękala (muzyka elektroakustyczna), zespół BAiKA (Piotr Banach i Katarzyna Sondej) oraz Monika Kowalczyk i Sławomir Przybył (piosenka autorska).

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Adam Klocek, dyrygent i wiolonczelista, laureat muzycznego Oscara — Grammy Awards 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów swojego pokolenia.

Szczegółowe informacje o tegorocznym festiwalu znaleźć można na stronie internetowej w zakładkach: artyści, repertuar, program oraz w dziale aktualności. Zapraszamy do Puław w terminie 10–18 listopada 2017.

www.festiwalwss.pl
www.facebook.com/WszystkieStronySwiata

Zapisz

STOWARZYSZENIE DWA BRZEGI

© Festiwal Dwa Brzegi, fot. Katarzyna RainkaStowarzyszenie Dwa Brzegi zostało powołane w 2006 roku. Jego celem jest działanie na rzecz promocji i rozwoju regionu lubelskiego, a w szczególności Małopolskiego Przełomu Wisły, Kazimierza, Janowca i Puław. Członkami Stowarzyszenia są osoby posiadające duże doświadczenie z zakresu animacji kultury oraz realizacji projektów artystycznych i promocyjnych. Obecnie Stowarzyszenie skupia się na realizacji projektów kulturalnych: Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata.

Podczas realizacji tych przedsięwzięć Stowarzyszenie współpracowało z wieloma instytucjami publicznymi: Parlamentem Europejskim, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Instytutem Muzyki i Tańca, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Narodowym Centrum Kultury, z polskimi i zagranicznymi instytucjami branży filmowej, z władzami samorządowymi Kazimierza, Janowca, Puław i województwa lubelskiego oraz z instytucjami lokalnymi, m.in. Kazimierską Konfraternią Sztuki, Towarzystwem Przyjaciół Kazimierza Dolnego, Muzeum Nadwiślańskim, Muzeum Czartoryskich w Puławach i Puławskim Ośrodkiem Kultury Dom Chemika. Współpraca z mediami objęła Telewizję Polską, TVN, Polskie Radio, RMF, Radio ZET, „Gazetę Wyborczą”, „Politykę”.

Realizowane przez Stowarzyszenie projekty znalazły uznanie m.in. w nominacji do nagrody PISF w kategorii międzynarodowe wydarzenie filmowe dla Festiwalu Dwa Brzegi (2009) oraz zdobyciem certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny (2013). W 2016 roku Stowarzyszenie Dwa Brzegi zostało wyróżnione tytułem „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” oraz medalem „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.

www.stowarzyszenie.dwabrzegi.pl
www.dwabrzegi.pl

Zapisz

PUŁAWY – Z MYŚLĄ O CZŁOWIEKU

© Urząd Miasta w PuławachPuławy to blisko 50-tysięczne, nowoczesne miasto położone nad Wisłą w zachodniej części województwa lubelskiego, które znane jest przede wszystkim dzięki swojej historii związanej z rodziną Czartoryskich. Dziedzictwo tego jednego z najsłynniejszych polskich rodów magnackich wciąż stanowi wielką atrakcję Puław — dobrze zachowany kompleks pałacowo-parkowy z okazałym, odrestaurowanym pałacem przyciąga turystów, szukających nie tylko kontaktu z żywą historią, ale przede wszystkim spokoju i chwil wytchnienia w cieniu monumentalnych budowli takich jak Świątynia Sybilli czy Dom Gotycki, wśród wiekowych drzew stanowiących pozostałość po imponującym ogrodzie księżnej Izabelli. Pamiątki z tamtych czasów (i nie tylko) można obejrzeć w Muzeum Czartoryskich.

Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły zachęca zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Puławy do aktywnej rekreacji. Uroki Wisły można podziwiać, spacerując bulwarem łączącym dwie przeprawy mostowe. Wyprawy rowerowe, spływy kajakowe Wisłą, Wieprzem i Kurówką, przejażdżki łodziami i motorówkami to tylko niektóre z pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Warto też pamiętać, że okolice Puław to jeden z najciekawszych geologicznie obszarów w Europie — woda wyrzeźbiła tu w miękkim lessie sieć wąwozów, głębokich nawet na 10 metrów, stwarzając idealne warunki do pieszych wędrówek, nordic walking, jazdy na rowerze, uprawiania narciarstwa biegowego czy zjazdowego. Puławy dysponują też nowoczesną bazą sportową, na którą składają się, m.in.: stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z aquaparkiem i hostelem, hala sportowa z krytą pływalnią, korty tenisowe, a także zmodernizowane i nowoczesne obiekty sportowe przy szkołach. Na szczególną uwagę zasługuje marina, obsługująca nie tylko ruch wodny, ale też cieszącą się coraz większym powodzeniem turystykę kamperową.

Oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych, stwarzających warunki dla rozwoju turystyki, Puławy pozostają ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym. Zakłady Azotowe „Puławy”, funkcjonujące obecnie w ramach Grupy Azoty, już od ponad 55 lat rozsławiają miasto w świecie, pozostając czołowym polskim producentem nawozów dla rolnictwa oraz chemikaliów. Podobną dobrą sławą cieszą się działające w mieście instytuty naukowe takie jak: Państwowy Instytut Weterynaryjny, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Instytut Nowych Syntez Chemicznych oraz Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa. Jednym z najważniejszych projektów sprzyjających rozwojowi gospodarczemu miasta było utworzenie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, stawiającego na innowacyjność i rozwój nowych technologii. Przedsiębiorcom, którzy decydują się na uruchomienie działalności, miasto oferuje szereg udogodnień.

Współczesne Puławy dbają o intensywny wszechstronny rozwój. Wyjątkową troską otaczana jest kultura. W mieście odbywają się imprezy mające swoją renomę nie tylko w kraju, ale i za granicą. Są to, m.in.: Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Letnie Spotkania Bluesowe, Festiwal Książki oraz Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata.

www.pulawy.eu

PUŁAWSKI OŚRODEK KULTURY DOM CHEMIKA

© Puławski Ośrodek Kultury Dom ChemikaPuławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” jest samorządową instytucją kultury. To główny, a jednocześnie największy ośrodek kultury w Puławach i powiecie puławskim. Jego oferta skierowana jest do różnych grup społecznych i wiekowych, a wydarzenia kulturalne organizowane przez placówkę rozwijają i zaspokajają potrzeby kulturalne mieszkańców oraz upowszechniają i promują lokalną aktywność artystyczną.

W Ośrodku funkcjonują zespoły amatorskiego ruchu artystycznego: Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”, Zespół Baletowy „Etiuda”, Studio Tańca „Pokus”, Puławski Teatr Amatora, Teatr Retro, Teatr Lalek „Muchomor”, Teatr młodzieżowy SPUT², Teatrzyk Dziecięcy „Figielek”, „Zabawa w teatr”, Koło Konferansjerów i Recytatorów, Pracownia Edukacji Plastycznej, zespoły wokalne seniorów. Pod kierunkiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów rozwijają swoje umiejętności wokaliści i recytatorzy. W ośrodku działają również koła zainteresowań i kluby: Klub Twórców Ludowych, Klub Seniora, Klub Mam. W Puławskiej Galerii Sztuki w ramach cyklicznych zajęć edukacyjnych dla dzieci, organizowane są lekcje galeryjne, które inspirowane są aktualnymi wystawami. Centrum Informacji Turystycznej będące w strukturach Ośrodka, promuje Puławy turystycznie i kulturalnie. Ośrodek jest organizatorem różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, koncertów, spektakli teatralnych i kabaretowych oraz wydarzeń plenerowych. Od wielu lat organizuje wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Najważniejsze z nich to Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”, Ogólnopolski Festiwal Kolęd, Puławskie Lato Bluesowe czy Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy.

www.domchemika.pl

Zapisz