WÓJCIŃSKI/SZMAŃDA QUARTET — NIEPOWTARZALNOŚĆ MUZYKI IMPROWIZOWANEJ

15 | 11 | 2017

© Wójciński Szmańda Quartet, fot. Maciej Sypniewski

Dzisiaj na scenie POK „Dom Chemika” spotkamy się z grupą, która szybko skradła serca miłośników muzyki improwizowanej. Mowa o jazzowym składzie Wójciński/Szmańda Quartet, który przyznaje się także do inspiracji współczesną muzyką poważną.

Zespół tworzą trzej utalentowani bracia Wójcińscy (Ksawery — kontrabas, Maurycy — trąbka, Szymon — fortepian) oraz perkusista Krzysztof Szmańda. Mają w swoim dorobku album Delusions, który w rankingu Polish Jazz Blogspot wywalczył laur płyty roku 2016. Co ciekawe, jest on zapisem pierwszego muzycznego spotkania zespołu w studiu nagraniowym: „Nikt z nas wówczas nawet przez chwilę nie pomyślał, że już wkrótce nagranie to stanie się naszą debiutancką płytą. (…) Czasem po prostu zdarza się i tak, że kiedy ludzie spotykają się po raz pierwszy, by wspólnie muzykować, powstaje coś więcej niż nawet bardzo kunsztowny układ dźwięków. Bywa, że spoza nut wyłaniać się zaczyna magia wspólnego odkrywania muzyki na nowo, a zwykłe spotkanie staje się czymś, czego zwyczajnie nie sposób opowiedzieć, ponieważ zdarza się tylko raz.”

Kwartet lubuje się z muzyce improwizowanej, a swoją twórczość opisują jako wypadkową doświadczeń, inspiracji i wyobraźni każdego z wykonawców. Instrumentalistów łączy wrażliwość i  umiejętności, co z pewnością zaprezentują podczas puławskiego występu. Dzięki doskonałemu, intuicyjnemu porozumieniu między muzykami, zbiorowe improwizacje przybierają kształt konkretnych utworów o zróżnicowanej stylistyce.

WÓJCIŃSKI/SZMAŃDA QUARTET wystąpi w Puławach 15 listopada. Na koncert zapraszamy do POK „Dom Chemika” (godz. 19:00). Szczegóły dotyczące koncertu oraz pozostałych wydarzeń są dostępne w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 10–18 listopada 2017 r. BILETY dostępne w kasach POK „Dom Chemika”. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.