SMUTNE PIOSENKI

© Smutne Piosenki, fot. Natalia Nowak

Zespół powstał w 2015 roku z inicjatywy basistki Pauliny Frąckowiak, która jest autorką muzyki i tekstów grupy. Smutne Piosenki zagrały już wiele koncertów i zagościły na antenach licznych stacji radiowych, spotykając się z pozytywnym odbiorem. W czerwcu 2018 roku Smutne Piosenki nagrały debiutancką płytę studyjną Dziki ogród. Zespół wydał również koncertową płytę Na żywo z plusem, na której towarzyszy im kwartet smyczkowy i DJ.

Mają na koncie sukcesy konkursowe: III miejsce i sześć nagród dodatkowych na Zimowej Giełdzie Piosenki 2017 w Opolu, II miejsce na Festiwalu Artystycznym Koniugacje 2017 w Rawiczu, Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii muzyka na Festiwalu Fama 2017 w Świnoujściu oraz III miejsce na Festiwalu Muzyczna Jesień — Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne 2017 w Grodkowie. W eliminacjach Narodowego Centrum Piosenki Polskiej do opolskich Debiutów piosenka Dziki ogród zajęła II miejsce, zyskując słowa uznania od jurorów: Piotra Stelmacha z III Programu Polskiego Radia, Krzysztofa Dominika — menadżera HEY i Nosowskiej oraz Rafała Poliwody — dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Pięć utworów zespołu ukazało się także na wydanej przez Stowarzyszenie Jazz Poznań płycie Poznański Festiwal Młodego Jazzu 2. Zespół chętnie angażuje się w działalność prospołeczną i edukacyjną. Ostatnio muzycy brali udział w Projekcie 5 zmysłów — Imaginarium, pracując z niewidomymi dziećmi. Podczas finału projektu, reżyserowanego przez Katarzynę Stoparczyk z radiowej Trójki, wystąpili u boku Noviki, Malwiny Paszek, Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Wojciecha Waglewskiego.

PAULINA FRĄCKOWIAK — Basistka, autorka tekstów i muzyki. Ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (jazz i muzyka estradowa — gitara basowa). Na basie gra od 15 lat, posiada więc bardzo bogate i różnorodne doświadczenie sceniczne w wielu gatunkach muzycznych. Piosenki pisze od 5 lat; początkowo anglojęzyczne dla zespołu The Pineal, obecnie polskojęzyczne dla zespołu Smutne Piosenki, którego jest założycielką i liderką. Tworzy również teksty na zamówienie dla innych artystów. Jej twórczość słowno-muzyczną docenili m.in. Piotr Banach, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, Bogusław Sobczuk i Piotr Stelmach. Jest fundatorką i prezeską Fundacji Wokół Piosenki zajmującej się promocją wartościowych zjawisk artystycznych oraz wspieraniem grup potrzebujących. Uczyła gry na gitarze basowej, m.in. w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu. Obecnie jest nauczycielką muzyki, zajęć artystycznych oraz wiedzy o kulturze w szkołach ogólnokształcących.

IZABELA POLIT — Absolwentka wokalistyki jazzowej oraz edukacji muzycznej z prowadzeniem zespołów muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Stypendystka Universität der Künste w Berlinie, gdzie m.in. nabierała wiedzy i praktyki z zakresu dydaktyki nauczania muzyki, dyrygentury zespołów wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych i wystąpień publicznych. Nauczycielka wokalistyki jazzowej w poznańskim Zespole Szkół Muzycznych, wiceprezeska Fundacji Wokół Piosenki. Prowadzi warsztaty jazzowe. Wokalistka zespołu Smutne Piosenki oraz The Pineal (Grand Prix Meskalina Blues Festival). Jako solistka wyróżniona na Blue Note Poznań Competition 2015, finalistka Festiwalu Złota Tarka 2014 i 2016. Płynnie obraca się w rozmaitych stylistykach — od muzyki klasycznej przez etniczną po jazz i R&B.

JAKUB SZWARC — Student Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale Jazzu. Członek zespołu Smutne Piosenki, The Pineal oraz Plonra. W 2015 roku zdobywca Grand Prix na festiwalu Tarnów Jazz Contest z zespołem Stolen Ride. Uczeń polskich uznanych pedagogów, takich jak: Krzysztof Przybyłowicz, Marek Jakubowski, Paweł Dobrowolski, Zbigniew Wrombel, Maciej Kociński.

MICHAŁ RUKSZA — Pianista, kompozytor, nauczyciel, prezenter muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Uczestniczy w międzynarodowym projekcie artystycznym Zendegi Zibast kompozytora i gitarzysty Marka Jakubowicza. To właśnie z nim współtworzy, oparty na improwizacji jazzowej, duet Unobtainum, w którym nawiązuje m.in. do skandynawskiego jazzu i kultury Wschodu. Gra na scenach teatrów i klubów w całej Polsce, a także w Szwecji, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jako prezenter muzyczny i DJ prowadzi różnego rodzaju imprezy.

SKŁAD: Iza Polit — wokal, Michał Ruksza — instrumenty klawiszowe, Paulina Frąckowiak — gitara basowa, Jakub Szwarc — perkusja

ZNAJDŹ W PROGRAMIE
14.11.2018 | ŚRODA | 19:00 | SMUTNE PIOSENKI

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE
SMUTNE PIOSENKI — „Dziki ogród”www.facebook.com/smutne.piosenki.poznan